Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Înscrierea copiilor în învăţământul primar pentru anul școlar 2024/2025 (actualizat -2024.04.03)

Perioada: 11 aprilie - 14 mai 2024

Toți copiii ai căror părinţi solicită înscrierea în clasa pregătitoare la şcoala de circumscripţie vor fi înmatriculaţi la unitatea de învăţământ solicitată.

Pe locurile libere, se înscriu copiii care provin din alte circumscripţii şcolare, pe baza criteriilor specifice de departajare.

,,Criterii specifice de departajare privind înscrierea copiilor în clasa pregătitoare"

• copilul locuieşte cu bunici, care au domiciliul în raza comunei Boghiş;
  • locul de muncă al părintelui/ părinților, sau tutorelui legal este în circumscripția școlară;
  • copilul este înscris într-o grădiniță cu care unitatea noastră școlară are parteneriet;

La nivelul Şcolii Gimnaziale Nr. 1 Boghiş, în anul şcolar 2024/2025 vor funcţiona două clase pregătitoare:

- clasa pregătitoare secția română - 1 clasă independentă;

- clasa pregătitoare secţia maghiară - 1 clasă independentă;

În anul şcolar 2024/2025 activităţile de predare-învăţare a claselor pregătitoare din unitatea noastră vor fi organizate în cadrul şcolii:

Şcoala Gimnazială Nr. 1 Boghiş, Boghiş, nr.128, Tel/fax 0260 623709

Sălile de clasă din unitatea noastră sunt dotate conform cerinţelor pentru clasa pregătitoare: mobiler adecvat, materiale didactice corepunzătoare, diferite panouri/ planșe, tablă magnetică, loc pentru expunerea lucrărilor copiilor.

Informaţii utile, privind înscrierea  copiilor în învățământul primar, personal la sediul unităţii, sau telefonic:

• 0260-623709   ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BOGHIŞ
  • 0800816260  (TELVERDE GRATUIT) ISJ. SĂLAJ
Acte necesare pentru înscrierea copiilor în învățământul primar
  • copia actului de identitate al părintelui
  • copia certificatului de naştere al copilului
  • recomandare eliberată de unitatea de învățământ (dacă este cazul)
Eliberarea recomandărilor:

Copiii care împlinesc 6 ani în perioada 1 Septembrie-31 Decembrie 2024 şi părinţii solicită înscrierea lor în clasa pregătitoare:
       1. Dacă copilul a frecventat grădinița:
  •     Părintele solicită în scris eliberarea unei recomandări din partea unității de învățământ
        2. Dacă copilul nu a frecventat grădinița, sau familia s-a întors din străinătate: